Виробництво алкоголю в Україні під загрозою: чому підприємства не отримують спирт

Державне підприємство «Укрспирт» з 1 липня не відвантажує сировину українським виробникам алкогольної продукції. Причина – у низці правових колізій.

З 1 липня набули чинності положення Податкового кодексу, де вказано: «Укрспирт» та покупці сировини повинні зареєструвати поставку спирту в реєстрі товарно-транспортних накладних. Однак реєстрація накладної на вивезення спирту виключена з Податкового кодексу, пише «Інтерфакс«.

Тим часом у США в пожежі згоріло 7 мільйонів літрів віскі Jim Beam

Що це означає? «Укрспирт не може оформити накладні, а штраф за поставку спирту без накладних – 200% від вартості поставки (щонайменше 15 тисяч гривень). У асоціації «Укрводка» кажуть, що саме тому вже 5 днів «Укрспирт» не відвантажує спирт виробникам алкоголю.

Чи це єдина проблема? Ні, не єдина. Прес-служба «Укрспирту» повідомила, що законодавство вимагає наявності так званих витратомірів (це лічильники етилового спирту) на акцизних складах, біля яких виробляється спирт, а ще й на кожному місці отримання і відвантаження спирту. При цьому вимоги до даних приладів повинні бути прописані в Технічному регламенті законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки. Але там – ані слова про витратоміри.

Легальні підприємства не повинні ставати заручниками погоджувальних процедур між центральними органами влади і державним монополістом. Сподіваємося, що Міністерство фінансів і ДФС знайдуть розв’язання проблеми і «Укрспирт» відновить відвантаження в нормальному режимі,
– сказав голови асоціації «Укрводка» Володимир Остапюк.

Цікаво, що про внесення змін до Податкового кодексу відомо було ще з листопада 2018 року, тож був час підготуватися. Натомість зараз алкогольні компанії працюють із запасами спирту. І нарікають, що правові колізії фактично зупиняють виробничу діяльність підприємств – через острах перед штрафами з боку контролюючих органів. Ще ж і надто – доводиться міркувати про імпорт спирту.

До теми про алкоголь: Британські нейробіологи Університету Сассекса виявили, що вживання навіть 0,5 літра пива або великого келиха вина сприяє порушенню почуття волі навіть у здорових людей.